Tosyalı Holding dünyanın en büyük çatı üstü GES kuruluyor

Türkiye’nin önde gelen çelik üreticilerinden Tosyalı Holding, dünyanın en büyük çatı üstü güneş enerjisi santrali (GES) projesini hayata geçirdiğini açıkladı. Aynı anda tüm tesislerinde toplam 632 bin metrekare alan üzerinde kurulacak GES ile 140 MW kurulu güce ulaşacak Tosyalı, dünyanın en büyük çatı üstü GES’e sahip şirketi olacağını bildirdi.

Tosyalı Holding, aynı anda tüm tesislerinde toplam 632 bin metrekare alan üzerinde güneş enerjisi santrali (GES) kuracak. Tesis, 140 megavat kurulu güce ulaşarak, dünyanın en büyük çatı üstü GES projesi olacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında santraller aşamalı planlanıp tamamlandıkça devreye alınacak.

HUAWEI İLE İŞBİRLİĞİ

Projenin 85 megavat gücündeki ilk etabı 7 ayda, tamamı ise Nisan 2023’te tamamlanacak. Tosyalı Holding projesinin çözüm ortakları ise güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulum hizmetleri alanında önde gelen kurumlardan SolarAPEX ve güneş enerjisi alanında küresel en büyük akıllı ürün tedarikçisi Huawei. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, sürdürülebilirliğin Tosyalı Holding’in en önemli gündem maddesi olduğunu ifade etti.

Çatı GES projelerinin kendi alanında dünyanın en büyüğü olmakla kalmayıp, yıllık 116 milyon 525 bin kilogram karbon salımını engellediği için dünyanın en temiz çelik üretimine de imkan vereceğini belirten Tosyalı, “Tosyalı Holding olarak hedefimiz, fosil yakıt kullanımını mümkün olan en düşük seviyeye getirmek. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de bir ilk olarak demir çelik üretiminde hidrojeni fosil yakıtların yerine kullanmaya başlayacağız. Kurduğumuz GES’ten elde edeceğimiz elektriğin bir kısmını da hidrojen odaklı bu işlemler için kullanacağız” diye konuştu.

Haber Sayfasına Geri Dön

İstanbul Projelerimiz